Arbeta digilogt genom att uppskatta och jämföra priser!
Låt eleverna välja ett recept och skriva ner ingredienserna.
Låt dem sedan uppskatta priset på ingredienserna.
Använd en surfplatta eller dator för att söka efter priser online.
Jämför de uppskattade priserna med den faktiska kostnaden.
Kika gärna in på min Instagram @froken.jossan för att läsa mer om hur vi arbetade med denna uppgift.
Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.